Klouby a kloubní výživa

Kloub obecně je spojení dvou nebo více kostí. Jde o ohebné místo, které lidskému tělu zajišťuje možnost pohybu. Klouby vás však mohou i značně potrápit, pokud začnou bolet. Proč se to děje a jak se tomu dá zabránit? Máme pro vás praktické tipy.

kloubdoclanku

Proč klouby bolí

Klouby mnohé z nás bolí po zvýšené námaze. Pak obvykle stačí dopřát jim dostatek času na regeneraci a problém se upraví sám. 

Nadměrná námaha kloubů bývá důsledkem nepřiměřené fyzické aktivity. Při sportu tak může docházet i k přetěžování kloubů. Vaše klouby navíc poškozují i případná zranění, k nimž při sportovních aktivitách dochází.

Klouby mohou bolet i při běžných činnostech. Některým lidem může dělat problém dokonce i ráno vstát z postele.

Pokud ale odpočinek nestačí, může příčina tkvět i v onemocnění kloubů. K těm vůbec nejčastějším patří osteoartróza a revmatoidní artritida.

Bolest kloubů v důsledku osteoartrózy

Osteoartróza vzniká z dosud neznámých příčin, jde ale o často se vyskytující chorobu, která postihuje dokonce kolem 12 % dospělé populace

Onemocnění vede k postupné ztrátě kostní chrupavky, v okolí kloubu zároveň narůstá kostní tkáň. Z té vznikají výrůstky, což způsobuje postiženému bolest.

Bolesti kloubů v důsledku revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je naproti tomu autoimunitní zánětlivé onemocnění, které vyvolává poškození chrupavky a kostí kloubu.

Jak se vyhnout bolestem kloubů?

Lékaři shodně doporučují jako vhodné předcházení kloubních potíží především změnu životního stylu. Pacient by se neměl přetěžovat nevhodně zvolenou sportovní zátěží, měl by adekvátně snížit svou tělesnou hmotnost a svým kloubům poskytnout dostatek výživy formou úpravy životosprávy.

Zvolte vhodné výživové doplňky

K té patří i užívání vhodných doplňků stravy. Stěžejní složkou pro zdravé klouby je zejména kolagen. Které přípravky byste si nejen pro jeho doplnění měli vybrat?

MOVit Kolagen Klouby + Kurkumin, 90 tbl.

MOVit Kolagen Klouby + Kurkumin, 90 tbl. - Hlavní složku tohoto preparátu tvoří štěpený kolagen Peptan P 2000 LD. Jedná se o hydrolyzovaný vepřový kolagen typu I. 

Ten je ve složení vylepšen o přídavek kurkuminu, který přispívá k normálnímu stavu kostí a kloubů. 

Vstřebatelnost kurkuminu je posílena přídavkem piperinu. Na biosyntéze kolagenu se pak podílí i obsažený vitamín C.

KLOUBUS

kloubus-krabicka-sklenicka

KLOUBUS - Základem tohoto komplexu kloubní výživy je opět hydrolyzovaný kolagen, který se podílí na soudržnosti a elasticitě tkání. 

Hydrolyzovaný kolagen obsažený v tomto produktu je získáván enzymatickou hydrolýzou. Ten doplňuje glukosamin, MSM, chondroitin a kyselina hyaluronová. Zároveň je složení obohaceno o hořčík a vitamín C.

Geloren CAPS kloubní výživa pro lidi, 120 kapslí

Geloren CAPS kloubní výživa pro lidi, 120 kapslí - Tento doplněk stravy je vytvořen na bázi oblíbených doplňků pro zvířata, které zažívají v poslední době značnou popularitu a užívá je i řada lidí. V tomto případě je nicméně samozřejmě složení uzpůsobeno pro lidský organismus. 

Najdete tak v něm opět především hydrolyzovaný kolagen nutný pro správnou regeneraci kloubů. Jeho účinky pak napomáhá podpořit chondroitin sulfát, zvýšené množství kyseliny hyaluronové a vitamín C.

Klouby nejdou vidět, ale mohou potrápit

Ač vás tedy aktuálně klouby nijak netrápí, určitě je nezanedbávejte. Bezbolestný pohyb totiž rozhodně není samozřejmostí. Vsaďte proto na zdravý životní styl, pestrou a vyváženou stravu plnou vitamínů a minerálů, na pravidelný přiměřený pohyb a případně také na vhodné doplňky stravy. Více produktů vhodných k regeneraci a výživě kloubů najdete u nás v kategorii Kloubní výživa.

 

Autor článku: Tomáš Hýbner