Co je homocystein a jak snížit jeho hladinu?

Homocystein je aminokyselina, která se tvoří v těle během metabolizace běžné aminokyseliny methioninu. Ačkoliv je toto látková přeměna přirozeným procesem, vysoké hladiny homocysteinu mohou představovat zdravotní riziko. Pojďme se podívat na to, jaké mohou být příčiny vysoké hladiny homocysteinu, jaké příznaky může způsobit a jak lze jeho hladinu účinně snižovat.

Co je homocystein?

Homocystein je látka, která vzniká přirozeně v těle jako vedlejší produkt metabolismu methioninu, esenciální aminokyseliny, kterou získáváme z potravy. Normálně je homocystein rychle přeměněn zpět na methionin nebo přeměněn na další aminokyselinu, cystein, pomocí řady enzymatických reakcí, které vyžadují přítomnost vitaminů B6, B12 a kyseliny listové.

Co způsobuje vysoká hladina homocysteinu?

Vysoké hladiny homocysteinu, známé jako hyperhomocysteinémie, mohou být spojeny s různými zdravotními problémy, včetně rizika kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou srdeční infarkty a mrtvice. Vysoký homocystein může poškozovat vnitřní výstelku cév a podporovat tvorbu krevních sraženin, což zvyšuje riziko aterosklerózy.

Co ovlivňuje hladinu homocysteinu?

Hladina homocysteinu v těle může být ovlivněna řadou faktorů:

 • Genetika: Některé genetické mutace mohou ovlivnit schopnost těla efektivně metabolizovat homocystein.
 • Výživa: Nedostatek vitaminů B6, B12 a kyseliny listové může vést k hromadění homocysteinu.
 • Životní styl: Kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek fyzické aktivity mohu zvýšit hladinu homocysteinu.
 • Lékařské stavy: Některé zdravotní stavby jako je snížená funkce štítné žlázy, ledvinové onemocnění nebo některé autoimunitní nemoci mohou způsobit zvýšení hladiny homocysteinu.

Jaké jsou příčiny zvýšené hladiny homocysteinu?

Zvýšená hladina homocysteinu může být důsledkem různých faktorů, včetně:

 • Genetické predispozice
 • Nedostatek vitamínů skupiny B, zejména B6, B12 a kyseliny listové
 • Chronické onemocnění, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak
 • Životní styl, zahrnující špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu

blog-homocystein

Příznaky a dopady vysoké hladiny homocysteinu

Příznaky vysoké hladiny homocysteinu mohou být nepřímé a ne vždy snadno rozpoznatelné. Někteří jedinci nemusí pociťovat žádné symptomy, zatímco jiní mohou zažívat obecné příznaky, jako jsou únavu, závratě nebo obtížný dýchání. Dlouhodobě vysoké hladiny homocysteinu mohou zvyšovat riziko vážnějších zdravotních problémů, včetně srdcových onemocnění a mozkových příhod.

Jak snížit hladinu homocysteinu?

Snížení hladiny homocysteinu je možné prostřednictvím dietních změn, životního stylu a případně doplněním vitamínů. Zde jsou některé tipy:

 1. Zvýšit příjem folátů a vitaminů B: Zahrnutí potravin bohatých na kyselinu listovou a další vitamíny skupiny B, jako jsou listová zelenina, luštěniny, ovoce a celozrnné produkty, může pomoci efektivně snižovat hladiny homocysteinu.
 2. Udržovat aktivní životní styl: Pravidelná fyzická aktivita pomáhá udržovat zdravý oběhový systém a podporuje metabolické procesy, včetně metabolismu homocysteinu.
 3. Přestat kouřit a omezit alkohol: Kouření a nadměrná konzumace alkoholu jsou známy svými negativními účinky na hladiny homocysteinu.
 4. Konzultace se zdravotnickým pracovníkem: Pokud máte obavy o vysoké hladiny homocysteinu, promluvte si se svým lékařem, který vám může doporučit další testy a specifické doplňky stravy.

Včasný zásah a změny životního stylu mohou představovat klíčové kroky ke snížení hladiny homocysteinu a ke zlepšení celkového zdravotního stavu.